DİŞ
İMPLANTI

DENTAL
IMPLANT
DENTAL
IMPLANT

Diş İmplantı Nedir ?

Diş implantı, herhangi bir sebeple kaybedilen daimi diş veya dişlerin köklerinin yerine yerleştirilen horizontal simetrik geometriye sahip titanyum vidalardır. Dental implantın üzerinde protezi taşıyan parçasına abutment denir. Yapılacak protez tipine göre (tek kron, köprü, hibrit protez, implant destekli overdenture) abutment tipi değişebilir.

Dental İmplantlar ile kaybedilen kaç diş yerine konulabilir ?


Bu karmaşık ve dataylı cevaplanması gereken bir sorudur. Hastanın kaybettiği diş sayısı bir veya daha fazla olduğu durumlarda, planlanan protez tipine göre, hastanın kemik durumuna göre biyomekanik kurallar değerlendirilerek implant sayısı belirlenebilir. Hareketli veya sabit protez uygulamalarını destekleyecek implant sayıları da bu nedenle farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için lütfen doktorunuza danışınız.

Hareketli veya sabit
protez uygulamalarını
destekleyecek implant
sayıları da bu nedenle
farklılık göstermektedir.


Dental İmplant cerrahisi ağrılı bir
işlem midir ?

Dental implantın yerleştirilmesi minör cerrahi bir işlemdir ve sıklıkla lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde uygulanır. Sağlıklı bir birey imlant cerrahisini ve operasyon sonrası süreci çok rahat tolere edebilmektedir.

Dental İmplant yaptırmak için
ideal aday kimdir ?

Diş veya dişleri eksik olan sağlıklı bir yetişkin implant yaptırmak i.in ideal bir adaydır. Kemik hacminin yetersiz olması, bazı kronik hastalıklar ve alışkanlıkların varlığı implant uygulaması için engel oluşturabilir. Detaylı bilgi için lütfen doktorunuza danışınız.

Dental İmplant cerrahisinin
başarı oranı nedir ?

Dental implant cerrahisinin başarısı dental implantın kalitesi, steril cerrahi ortamı, başarılı cerrahi teknik, sağlıklı birey ve yeterli kemik hacmi, operasyon sonrası çok iyi ağız hijyeni gerekliliği gibi kriterlere bağlıdır. Sayılan kriterler sağlanırsa dental implant cerrahisinin başarı oranı %90’ların üzerinde olacağı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

Dental implantların ömrü
ne kadardır ?

Doğru planlama ve protez dizaynı dental implantın survivalı için en önemli etkenlerdir.Kişinin ağız hijyeni iyi olursa ve düzenli olarak kontrol randevularına giderse, dental implant hayat boyu sağlıklı bir şekilde ağızda kalabilir.

Dental implant tedavisinin
alternatif tedavilere göre
avantajları nelerdir ?

Eksik diş veya dişler dental implant destekli protezler dışında diş, doku ve diş-doku destekli protezler ile de yerine konulabilir. Fakat uzun dönemde ekonomik, kısa dönemde biyolojik, fonksiyonel ve estetik verimlilik düşünüldüğünde dental implantlar ön plana çıkmaktadır.

All-on-4 sistemi nedir ?

All-on-4, bir çenedeki tüm eksik dişlerin sadece 4 implant kullanılarak yerine konmasını içeren bir tedavi şeklidir. Özel endikasyon durumlarında uygulama yapılabilir. Bu sistem özellikle çenenin arka bölgelerinde yetersiz kemik hacmine sahip hastalar için uygundur.

Dental implant uygulaması
ekonomik olarak yüksek bütçeli
bir uygulama mıdır?

Sıklıkla bir diş eksiklğinde, eksik dişin tedavisi dental implant ve kron veya sabit köprü uygulaması ile yapılması düşünüldüğünde benzer tedavi bütçeleri öngörülebilir. Eksik diş sayısı arttığında, planlamada yer alacak olan implant sayısına ve protez tipine göre tedavi bütçesi artabilir.


Diş İmplantı Nasıl Yapılır?


Diş implantı biraz sabır gerektiren ve süreci diğer diş tedavilerine oranla biraz daha uzun süren bir diş tedavisidir. Bu tedavi ölen diş ve diş kökleri için uygulandığından dolayı, öncelikle diş muayenesi yapılır ve diş boşlukları tespit edilir. Kanal tedavisi ile kurtarılamayacak olan dişler belirlenir. Bu belirlemelere göre hangi dişlere implant yapılması gerektiği belirlenir. Bazen birbirine uzak konumlarda duran 1 - 2 diş için implant gerekli iken, bazen de birbirine yakın olan dişler için implant yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda yapılacak olan implant değişir. Çünkü ayrı dişler için ayrı ayrı kökl ekmek gerekirken, yan yana ya da bütün olarak yapılacak dişler için sadece tutucu özellik için kök ekmek yeterli olabilir, bütün diş ya da köprü diş için implant yapılabilir.


Bu nedenle muayene gereklidir. Muayene sonrasında tedavi planı çizilmiş olur ve hatsaya tedavinin ilk seansı için randevu verilir. Bazen hastanın kullanması için, ilk seansa kadar çeşitli ilaçlar verilebilir. İlk seansta ön hazırlık aşamsı gereklidir. Bu aşamada hastanın dişleri fooğraflanır ve dudak ekartörü, dil ekartörü ile ağız içi korunur, kolay çalışma için alan açılır.


Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra hastanın damakları sprey ile kemikli yerleri ise iğneler ile anestezi altına alınır. Anesteziler etki ettikten sonra implant yapılacak olan noktalarda yumuşak doku kesilir ve sıyrılır.


Yumuşak doku sıyrıldıktan sonra öene kemiği ortaya çıkar ve yapılacak olan implant boyu, kalınlığı kadar kemikte kontrollü bir delik açılır. Bu delik, tek hamlede açılmaz. Önce delik klavuzluğu için bir oyuk yaratılır. Oyuk üstündne ince bir delik açılır. Aletin daha farklı kalıntık ve şekillerdeki uçları ile delik şekiilendirilip boyutlandırılır. İmplant ölçülür. Tüm adımlar titizlikle tamamlandıktan sonra kök implant el değmeden özel aletler yardımı ile yapılan deliğe yerleştirilir. Sonra kesilen yumuşak doku birleştirilir ve kesiler dikilir.


Diğer seansta kesiler biraz iyileşmiş olur ve sadece dişin oturtulacağı noktadan ince bir kesi açılır. Bu kesiden yapılan implantın kalan parçası yerleştirilir. Bu parça dişi tutacak olan ve kök implanta bağlayacak olan parçadır. Ardından, dişler protez veya köprü şeklinde yerleştirilir. Diş boyutları tedaviden önce dişlerden alının kalıba uygun olarak yapılır. Diş rengide orjinal diş rengine uygun olarak yapılır. Eğer ağız içinde hiç diş yoksa tüm dişler implant kökler yapılarak üzerine sabit protezler ile diş yapılacaksa hastanın yaşına, cinsiyetine göre diş rengi seçilir. En doğal görüntü yapılır.


Diş İmplantları Tedavisinden Sonra Yan Etki Görülür mü?


Bu tedavilerden sonra geçici yan etkiler görülür. Bu yan etkiler, yanaklarda ve ağız çevresinde şişlik, kızarıklık, ödem ve morluk şeklindedir. Ağız içi dokuların iyileşmesi ile yavaş yavaş iyileşir. İyileşme süreci 20 gün sürebilir. Bu süre içinde beslenme şekli önemlidir. Dişler zorlanmamalı ve tahriş edilemmelidir. Buna ek oalrak doktorunuzun vereceği ilaçlar aksatılmamalı ve doktorunuzun belirlediği sürelerde kontrollere gidilmelidir.


Özellikle tedavi sürecinde yan etkiler daha yoğun görülecektir ve sadece sıvı, ılık gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar dişlere değmeden bir pipet yardımı ile tüketilirse diş etrafına ve implant etrafına gıda kalıntılarının birikmesi engellenmiş olur. Çünkü implant yapımı aşamasında dişlerin fırçalanması çok zordur. Ancak kesiler ve dokular iyileştikten sonra diş fırçalamak mümkün olacaktır.


İmplantlar Yapıldıktan Sonra Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


Dişler iyileştikten sonra ve geçici yan etkiler kaybolduktan sonra ağız ve diş bakımı orjinal dişlerde olduğu gibi yapılmalıdır. Bunun için dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır.


İmplant Diş Fiyatları Neye Göre Değişir?


İmplant diş fiyatları hastadan hastaya çeşitlilik gösterebilmektedir. Diş implanti fiyatları, hem hastanın işlevsel bağlamda ihtiyaçları (dişlerin ve ağız yapısının durumu) hem de estetik anlamında beklentilerine bağlı olarak çeşitlilik gösterebilr. Ayrıca uygulama yapılacak merkezin fiyat politikası, kullandığı implant malzemelerinin kalitesi de implant ücretlerinde çeşitlilik yaratabilir. Ayrıca uygulamanın yapılacağı merkezin bulunduğu şehir de ücret konusunda farklılıklara sebep olabilir. Örneğin diş implantı fiyatları Ankara ile İstanbul'da diğer tüm kriterler aynı olsa dahi farklı olabilir. Web sitemizde yasal gerekçelerle implant diş fiyatları konusunda net bilgi veremiyoruz.

Diş İmplantı nedir ?


Diş implantı, herhangi bir sebeple kaybedilen daimi diş veya dişlerin köklerinin yerine yerleştirilen horizontal simetrik geometriye sahip titanyum vidalardır. Dental implantın üzerinde protezi taşıyan parçasına abutment denir. Yapılacak protez tipine göre (tek kron, köprü, hibrit protez, implant destekli overdenture) abutment tipi değişebilir.Dental İmplantlar ile kaybedilen kaç diş yerine konulabilir ?Bu karmaşık ve dataylı cevaplanması gereken bir sorudur. Hastanın kaybettiği diş sayısı bir veya daha fazla olduğu durumlarda, planlanan protez tipine göre, hastanın kemik durumuna göre biyomekanik kurallar değerlendirilerek implant sayısı belirlenebilir. Hareketli veya sabit protez uygulamalarını destekleyecek implant sayıları da bu nedenle farklılık göstermektedir. Detaylı bilgi için lütfen doktorunuza danışınız.

Hareketli veya sabit
protez uygulamalarını
destekleyecek implant
sayıları da bu nedenle
farklılık göstermektedir.

Dental İmplant cerrahisi ağrılı bir işlem midir ?


Dental implantın yerleştirilmesi minör cerrahi bir işlemdir ve sıklıkla lokal anestezi altında ağrısız bir şekilde uygulanır. Sağlıklı bir birey imlant cerrahisini ve operasyon sonrası süreci çok rahat tolere edebilmektedir.Dental İmplant yaptırmak için ideal aday kimdir ?


Diş veya dişleri eksik olan sağlıklı bir yetişkin implant yaptırmak için ideal bir adaydır. Kemik hacminin yetersiz olması, bazı kronik hastalıklar ve alışkanlıkların varlığı implant uygulaması için engel oluşturabilir. Detaylı bilgi için lütfen doktorunuza danışınız.


Diş İmplantı Nasıl Yapılır?


Diş implantı biraz sabır gerektiren ve süreci diğer diş tedavilerine oranla biraz daha uzun süren bir diş tedavisidir. Bu tedavi ölen diş ve diş kökleri için uygulandığından dolayı, öncelikle diş muayenesi yapılır ve diş boşlukları tespit edilir. Kanal tedavisi ile kurtarılamayacak olan dişler belirlenir. Bu belirlemelere göre hangi dişlere implant yapılması gerektiği belirlenir. Bazen birbirine uzak konumlarda duran 1 - 2 diş için implant gerekli iken, bazen de birbirine yakın olan dişler için implant yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda yapılacak olan implant değişir. Çünkü ayrı dişler için ayrı ayrı kökl ekmek gerekirken, yan yana ya da bütün olarak yapılacak dişler için sadece tutucu özellik için kök ekmek yeterli olabilir, bütün diş ya da köprü diş için implant yapılabilir.


Bu nedenle muayene gereklidir. Muayene sonrasında tedavi planı çizilmiş olur ve hatsaya tedavinin ilk seansı için randevu verilir. Bazen hastanın kullanması için, ilk seansa kadar çeşitli ilaçlar verilebilir. İlk seansta ön hazırlık aşamsı gereklidir. Bu aşamada hastanın dişleri fooğraflanır ve dudak ekartörü, dil ekartörü ile ağız içi korunur, kolay çalışma için alan açılır.


Ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra hastanın damakları sprey ile kemikli yerleri ise iğneler ile anestezi altına alınır. Anesteziler etki ettikten sonra implant yapılacak olan noktalarda yumuşak doku kesilir ve sıyrılır.


Yumuşak doku sıyrıldıktan sonra öene kemiği ortaya çıkar ve yapılacak olan implant boyu, kalınlığı kadar kemikte kontrollü bir delik açılır. Bu delik, tek hamlede açılmaz. Önce delik klavuzluğu için bir oyuk yaratılır. Oyuk üstündne ince bir delik açılır. Aletin daha farklı kalıntık ve şekillerdeki uçları ile delik şekiilendirilip boyutlandırılır. İmplant ölçülür. Tüm adımlar titizlikle tamamlandıktan sonra kök implant el değmeden özel aletler yardımı ile yapılan deliğe yerleştirilir. Sonra kesilen yumuşak doku birleştirilir ve kesiler dikilir.


Diğer seansta kesiler biraz iyileşmiş olur ve sadece dişin oturtulacağı noktadan ince bir kesi açılır. Bu kesiden yapılan implantın kalan parçası yerleştirilir. Bu parça dişi tutacak olan ve kök implanta bağlayacak olan parçadır. Ardından, dişler protez veya köprü şeklinde yerleştirilir. Diş boyutları tedaviden önce dişlerden alının kalıba uygun olarak yapılır. Diş rengide orjinal diş rengine uygun olarak yapılır. Eğer ağız içinde hiç diş yoksa tüm dişler implant kökler yapılarak üzerine sabit protezler ile diş yapılacaksa hastanın yaşına, cinsiyetine göre diş rengi seçilir. En doğal görüntü yapılır.


Dental İmplant cerrahisinin başarı oranı nedir ?


Dental implant cerrahisinin başarısı dental implantın kalitesi, steril cerrahi ortamı, başarılı cerrahi teknik, sağlıklı birey ve yeterli kemik hacmi, operasyon sonrası çok iyi ağız hijyeni gerekliliği gibi kriterlere bağlıdır. Sayılan kriterler sağlanırsa dental implant cerrahisinin başarı oranı %90’ların üzerinde olacağı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.


Dental implantların ömrü ne kadardır ?


Doğru planlama ve protez dizaynı dental implantın survivalı için en önemli etkenlerdir. Kişinin ağız hijyeni iyi olursa ve düzenli olarak kontrol randevularına giderse, dental implant hayat boyu sağlıklı bir şekilde ağızda kalabilir.


Dental implant tedavisinin alternatif tedavilere göre avantajları nelerdir ?


Eksik diş veya dişler dental implant destekli protezler dışında diş, doku ve diş-doku destekli protezler ile de yerine konulabilir. Fakat uzun dönemde ekonomik, kısa dönemde biyolojik, fonksiyonel ve estetik verimlilik düşünüldüğünde dental implantlar ön plana çıkmaktadır.


All-on-4 sistemi nedir ?


All-on-4, bir çenedeki tüm eksik dişlerin sadece 4 implant kullanılarak yerine konmasını içeren bir tedavi şeklidir. Özel endikasyon durumlarında uygulama yapılabilir. Bu sistem özellikle çenenin arka bölgelerinde yetersiz kemik hacmine sahip hastalar için uygundur.


Dental implant uygulaması ekonomik olarak yüksek bütçeli bir uygulama mıdır?


Sıklıkla bir diş eksiklğinde, eksik dişin tedavisi dental implant ve kron veya sabit köprü uygulaması ile yapılması düşünüldüğünde benzer tedavi bütçeleri öngörülebilir. Eksik diş sayısı arttığında, planlamada yer alacak olan implant sayısına ve protez tipine göre tedavi bütçesi artabilir.


Diş İmplantları Tedavisinden Sonra Yan Etki Görülür mü?


Bu tedavilerden sonra geçici yan etkiler görülür. Bu yan etkiler, yanaklarda ve ağız çevresinde şişlik, kızarıklık, ödem ve morluk şeklindedir. Ağız içi dokuların iyileşmesi ile yavaş yavaş iyileşir. İyileşme süreci 20 gün sürebilir. Bu süre içinde beslenme şekli önemlidir. Dişler zorlanmamalı ve tahriş edilemmelidir. Buna ek oalrak doktorunuzun vereceği ilaçlar aksatılmamalı ve doktorunuzun belirlediği sürelerde kontrollere gidilmelidir.


Özellikle tedavi sürecinde yan etkiler daha yoğun görülecektir ve sadece sıvı, ılık gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar dişlere değmeden bir pipet yardımı ile tüketilirse diş etrafına ve implant etrafına gıda kalıntılarının birikmesi engellenmiş olur. Çünkü implant yapımı aşamasında dişlerin fırçalanması çok zordur. Ancak kesiler ve dokular iyileştikten sonra diş fırçalamak mümkün olacaktır.


İmplantlar Yapıldıktan Sonra Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


Dişler iyileştikten sonra ve geçici yan etkiler kaybolduktan sonra ağız ve diş bakımı orjinal dişlerde olduğu gibi yapılmalıdır. Bunun için dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalıdır.


İmplant Diş Fiyatları Neye Göre Değişir?


İmplant diş fiyatları hastadan hastaya çeşitlilik gösterebilmektedir. Diş implanti fiyatları, hem hastanın işlevsel bağlamda ihtiyaçları (dişlerin ve ağız yapısının durumu) hem de estetik anlamında beklentilerine bağlı olarak çeşitlilik gösterebilr. Ayrıca uygulama yapılacak merkezin fiyat politikası, kullandığı implant malzemelerinin kalitesi de implant ücretlerinde çeşitlilik yaratabilir. Ayrıca uygulamanın yapılacağı merkezin bulunduğu şehir de ücret konusunda farklılıklara sebep olabilir. Örneğin diş implantı fiyatları Ankara ile İstanbul'da diğer tüm kriterler aynı olsa dahi farklı olabilir. Web sitemizde yasal gerekçelerle implant diş fiyatları konusunda net bilgi veremiyoruz.

RANDEVU

APPOINTMENT

Online Randevu Talep Edin