DENTAL
IMPLANT

DENTAL
IMPLANT
DENTAL
IMPLANT

Dental Implant Nedir?

Modern diş hekimliğinde diş eksikliklerinin giderilmesi amacıyla en çok tercih edilen tedavi yöntemi dental implantlardır. Dental implantlar herhangi bir sebeple kaybedilen dişlerin yerlerine yerleştirilerek kök işlevi gören, sabit ve hareketli protezlere retansiyon ve destek sağlayan titanyum vidalardır. Tek bir diş eksikliğinden, çoklu diş eksikliklerine ve tam dişsizliklere kadar uzanan tüm durumlarda hastaların fonksiyonel, estetik, fonetik ve psikolojik durumlarının iyileştirilmesinde doğal dişlere en yakın sonuçlar dental implant tedavileri ile elde edilmektedir.

Dental implantlar kimlere uygulanabilir?


Dişlerin kapanış problemlerine genel olarak maloklüzyon denir. Maloklüzyonlar genetik veya kazanılmış olabilir. Genetik problemler dişlerdeki çapraşıklıklar, diş aralarında aralık bulunması, konjenital olarak eksik veya fazla dişler, çene diş ve yüzdeki uyumsuzlukları kapsar. Kazanılmış problemler ise parmak emmeye bağlı problemler, tonsil ve adenoid nedenli hava yolu daralmaları, dişlerin erken kaybıdır. Tüm bu problemler sadece dişlerin dizilimini bozmakla kalmayıp yüz gelişimi ve görünüşü de etkilemektedir.

Dental implantlar alerji yapar mı?

Diş implantları biyouyumlu olan titanyumdan üretilmektedir. Titanyum içerikli materyaller tıpta özellikle ortopedi ve plastik cerrahi alanlarında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Çok ama çok nadir olmakla birlikte bazı kişilerde titanyum alerjisi görülebilmektedir. Bu noktada hekimlerin detaylı muayeneleri ile hastaların diğer madde, ilaç ya da metallere karşı olan alerji durumları sorgulanarak olası riskler minimuma indirilebilmektedir.

Kemik grefti (kemik tozu) nedir?

Kemik tozu olarak da bilinen kemik greftleri farklı şekillerde üretilmektedir. İnsan kaynaklı, hayvansal kaynaklı ve sentetik olarak üretilebilen greft materyalleri partikül ya da blok halinde hazırlanmaktadır. Greft materyalleri, mevcut kemik yapısının diş implantı yerleşimi için yeterli olmadığı durumlarda, diş çekimi ile implant işleminin aynı anda yapıldığı ameliyatlarda, implant cerrahisi öncesinde maksiller sinüs tabanı yükseltme işlemlerinde, kemik rezorpsiyonu, patoloji ve önceki cerrahi işlemler sonucu oluşan defektler ile diş çekimi sırasında bölgedeki kemik yapısının desteklenmesi gereken durumlarda kullanılmaktadır. Kemik greftleri uygulanan bölgelerde kemik oluşumu ve hacminin artırılması amacıyla kullanılarak çatı görevi görmektedir.

Dental implant sayısına nasıl karar verilmektedir?

Tedavide uygulanacak implant sayısına karar verirken mevcut dişsizliğin boyutu, hastanın anatomik özellikleri ile planlanan protetik tedavi ve biyomekanik koşullar göz önünde bulundurulmaktadır. Hareketli ve sabit protez uygulamalarını destekleyecek implant sayıları bu nedenle her hasta için farklılık gösterebilmektedir.

All-on-4 sistemi nedir?

All-on-4, bir çenedeki tüm eksik dişlerin 4 implant kullanılarak yerine konmasını içeren bir tedavi şeklidir. Çenelerin arka bölgelerinde yetersiz kemik hacmine sahip hastalarda ve bazı özel durumlarda uygulanmaktadır. Bu tedavi prosedürü ile hastaların aynı gün içinde protezleri yapılabilmektedir.

Dental implant cerrahisi ağrılı bir işlem midir?

Dental implantların çene kemiğine yerleştirilmesi işlemi genellikle lokal anestezi altında ve ağrısız bir şekilde uygulanmaktadır. Sağlıklı bir erişkin cerrahi işlemi ve operasyon sonrası süreci rahatlıkla tolere edebilmektedir.

Dental implant cerrahisi sonrasında ne gibi etkiler görülür?

Dental implant cerrahisi sonrası geçici olarak yanak ve dudak çevresinde ağrı, şişlik, kızarıklık ve morluklar görülebilmektedir. Ağız içi cerrahi sahanın iyileşmesi ile semptomlar kaybolmaktadır. Bu süre yapılan işlemin kapsamına göre 7-14 gün sürmektedir. Bu dönemi hekiminizin önerileri doğrultusunda günlük işlerinize devam ederek geçirmeniz mümkün olmaktadır.

Dental implant uygulamalarının başarı oranı nedir?

Dental implant cerrahisinin başarısı uygulanan dental implantın kalitesi, steril cerrahi ortamın sağlanması, doğru cerrahi tekniğin uygulanması, hastanın genel sağlık durumu ve kemik hacmi, operasyon sonrası çok iyi ağız hijyeni sağlanması gibi kriterlere bağlıdır. Bahsedilen kriterler sağlandığında implant işlemlerinin başarısının %95-98 olacağı bilimsel çalışmalar ile gösterilmektedir.

Dental implantların ömrü ne kadardır?

Doğru planlama ve protez dizaynı ile iyi ağız hijyeni dental implantların uzun dönem başarısındaki en önemli etkenlerdir.


Hastaların ağız hijyeni iyi bir
şekilde sağlanır ve hekimleri
tarafından düzenli kontroller
yapılırsa, dental implantlar
hayat boyu sağlıkla bir şekilde
.ağızda kalabilmektedir


Dental implant tedavisini alternatif tedavilere göre avantajları nelerdir?

Eksik diş ya da dişler, dental implant destekli protezler dışında; diş, doku ve diş-doku destekli protezler ile yerine konulabilmektedir.


Dental implantlar uygulandıkları
bölgede uzun dönemde kemik
kaybını önlemektedir. Tek ya da
,parsiyel diş eksikliklerinde
dayanak dişlerin preparasyonu ile
yapısal bütünlüklerini
kaybetmeleri dezavantajını
.ortadan kaldırmaktadır


Özellikle tam dişsiz hastalarda dental implant tedavileri ile geleneksel protezlere göre çiğneme fonksiyonu ve hasta konforu önemli ölçüde artırılmaktadır.

Implant tedavisi sonrası ağız bakımı nasıl olmalıdır?

Dental implant tedavileri sonrasında ağız ve dişlerin bakımı doğal dişlerde olduğu gibi yapılmalıdır. Bu bölgelerde diş fırçalamayla birlikte diş ipi, ağız duşu ve gargara kullanımı oldukça önemlidir.

Dental implant tedavisi yüksek bütçeli bir uygulama mıdır?

Genellikle tek diş eksikliğinde, eksik dişin rehabilitasyonunun dental implant ve kron ya da sabit köprü ile yapılması göz önüne alındığında benzer tedavi bütçeleri öngörülebilir. Hastanın dişsizlik durumunun arttığı durumlarda ve uygulanacak protez tipine göre implant sayısı farklılık göstereceğinden tedavi bütçesi değişkenlik göstermektedir.Dental Implant Nedir?


Modern diş hekimliğinde diş eksikliklerinin giderilmesi amacıyla en çok tercih edilen tedavi yöntemi dental implantlardır. Dental implantlar herhangi bir sebeple kaybedilen dişlerin yerlerine yerleştirilerek kök işlevi gören, sabit ve hareketli protezlere retansiyon ve destek sağlayan titanyum vidalardır. Tek bir diş eksikliğinden, çoklu diş eksikliklerine ve tam dişsizliklere kadar uzanan tüm durumlarda hastaların fonksiyonel, estetik, fonetik ve psikolojik durumlarının iyileştirilmesinde doğal dişlere en yakın sonuçlar dental implant tedavileri ile elde edilmektedir.Dental implantlar kimlere uygulanabilir?


Dişlerin kapanış problemlerine genel olarak maloklüzyon denir. Maloklüzyonlar genetik veya kazanılmış olabilir. Genetik problemler dişlerdeki çapraşıklıklar, diş aralarında aralık bulunması, konjenital olarak eksik veya fazla dişler, çene diş ve yüzdeki uyumsuzlukları kapsar. Kazanılmış problemler ise parmak emmeye bağlı problemler, tonsil ve adenoid nedenli hava yolu daralmaları, dişlerin erken kaybıdır. Tüm bu problemler sadece dişlerin dizilimini bozmakla kalmayıp yüz gelişimi ve görünüşü de etkilemektedir.Dental implantlar alerji yapar mı?


Diş implantları biyouyumlu olan titanyumdan üretilmektedir. Titanyum içerikli materyaller tıpta özellikle ortopedi ve plastik cerrahi alanlarında uzun yıllardır kullanılmaktadır. Çok ama çok nadir olmakla birlikte bazı kişilerde titanyum alerjisi görülebilmektedir. Bu noktada hekimlerin detaylı muayeneleri ile hastaların diğer madde, ilaç ya da metallere karşı olan alerji durumları sorgulanarak olası riskler minimuma indirilebilmektedir.Kemik grefti (kemik tozu) nedir?


Kemik tozu olarak da bilinen kemik greftleri farklı şekillerde üretilmektedir. İnsan kaynaklı, hayvansal kaynaklı ve sentetik olarak üretilebilen greft materyalleri partikül ya da blok halinde hazırlanmaktadır. Greft materyalleri, mevcut kemik yapısının diş implantı yerleşimi için yeterli olmadığı durumlarda, diş çekimi ile implant işleminin aynı anda yapıldığı ameliyatlarda, implant cerrahisi öncesinde maksiller sinüs tabanı yükseltme işlemlerinde, kemik rezorpsiyonu, patoloji ve önceki cerrahi işlemler sonucu oluşan defektler ile diş çekimi sırasında bölgedeki kemik yapısının desteklenmesi gereken durumlarda kullanılmaktadır. Kemik greftleri uygulanan bölgelerde kemik oluşumu ve hacminin artırılması amacıyla kullanılarak çatı görevi görmektedir.Dental implant sayısına nasıl karar verilmektedir?


Tedavide uygulanacak implant sayısına karar verirken mevcut dişsizliğin boyutu, hastanın anatomik özellikleri ile planlanan protetik tedavi ve biyomekanik koşullar göz önünde bulundurulmaktadır. Hareketli ve sabit protez uygulamalarını destekleyecek implant sayıları bu nedenle her hasta için farklılık gösterebilmektedir.All-on-4 sistemi nedir?


All-on-4, bir çenedeki tüm eksik dişlerin 4 implant kullanılarak yerine konmasını içeren bir tedavi şeklidir. Çenelerin arka bölgelerinde yetersiz kemik hacmine sahip hastalarda ve bazı özel durumlarda uygulanmaktadır. Bu tedavi prosedürü ile hastaların aynı gün içinde protezleri yapılabilmektedir.Dental implant cerrahisi ağrılı bir işlem midir?


Dental implantların çene kemiğine yerleştirilmesi işlemi genellikle lokal anestezi altında ve ağrısız bir şekilde uygulanmaktadır. Sağlıklı bir erişkin cerrahi işlemi ve operasyon sonrası süreci rahatlıkla tolere edebilmektedir.Dental implant cerrahisi sonrasında ne gibi etkiler görülür?


Dental implant cerrahisi sonrası geçici olarak yanak ve dudak çevresinde ağrı, şişlik, kızarıklık ve morluklar görülebilmektedir. Ağız içi cerrahi sahanın iyileşmesi ile semptomlar kaybolmaktadır. Bu süre yapılan işlemin kapsamına göre 7-14 gün sürmektedir. Bu dönemi hekiminizin önerileri doğrultusunda günlük işlerinize devam ederek geçirmeniz mümkün olmaktadır.Dental implant uygulamalarının başarı oranı nedir?


Dental implant cerrahisinin başarısı uygulanan dental implantın kalitesi, steril cerrahi ortamın sağlanması, doğru cerrahi tekniğin uygulanması, hastanın genel sağlık durumu ve kemik hacmi, operasyon sonrası çok iyi ağız hijyeni sağlanması gibi kriterlere bağlıdır. Bahsedilen kriterler sağlandığında implant işlemlerinin başarısının %95-98 olacağı bilimsel çalışmalar ile gösterilmektedir.Dental implantların ömrü ne kadardır?


Doğru planlama ve protez dizaynı ile iyi ağız hijyeni dental implantların uzun dönem başarısındaki en önemli etkenlerdir.Hastaların ağız hijyeni iyi bir
şekilde sağlanır ve hekimleri
tarafından düzenli kontroller
yapılırsa, dental implantlar
hayat boyu sağlıkla bir şekilde
.ağızda kalabilmektedirDental implant tedavisini alternatif tedavilere göre avantajları nelerdir?


Eksik diş ya da dişler, dental implant destekli protezler dışında; diş, doku ve diş-doku destekli protezler ile yerine konulabilmektedir.Dental implantlar uygulandıkları
bölgede uzun dönemde kemik
kaybını önlemektedir. Tek ya da
,parsiyel diş eksikliklerinde
dayanak dişlerin preparasyonu ile
yapısal bütünlüklerini
kaybetmeleri dezavantajını
.ortadan kaldırmaktadırÖzellikle tam dişsiz hastalarda dental implant tedavileri ile geleneksel protezlere göre çiğneme fonksiyonu ve hasta konforu önemli ölçüde artırılmaktadır.Implant tedavisi sonrası ağız bakımı nasıl olmalıdır?


Dental implant tedavileri sonrasında ağız ve dişlerin bakımı doğal dişlerde olduğu gibi yapılmalıdır. Bu bölgelerde diş fırçalamayla birlikte diş ipi, ağız duşu ve gargara kullanımı oldukça önemlidir.Dental implant tedavisi yüksek bütçeli bir uygulama mıdır?


Genellikle tek diş eksikliğinde, eksik dişin rehabilitasyonunun dental implant ve kron ya da sabit köprü ile yapılması göz önüne alındığında benzer tedavi bütçeleri öngörülebilir. Hastanın dişsizlik durumunun arttığı durumlarda ve uygulanacak protez tipine göre implant sayısı farklılık göstereceğinden tedavi bütçesi değişkenlik göstermektedir.

RANDEVU

APPOINTMENT

Online Randevu Talep Edin